Klein 8" Long Nose Pliers With Side-Cutter - Built-In Stripping Notch For #12 AWG Insulated Wire - Mfg #D203-8N
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no hand wobble
- Slim head design for working in confined areas
- Extended handles provide added reach and leverage
- Custom, US-made tool steel
- Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27112134 |
| Manufacturer Part Number | D203-8N |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Steel |
| Color / Finish | Black/Oxide |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Jaw Capacity (In) | 1.00 in |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Handle Length (In) | 6.00 in |
| Jaw Tip Size (In) | .125" |
| Thickness (In) | 0.50 in |
| Depth | 4.6 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 1.0 lb |
| Width | 11.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| UPC Code | 092644710346 |
| TAABAA | Yes |
| Brand | Klein Tools |
| Application | Side-Cutting And Wire Stripping |
| FOB | No |
| Pliers Type | Lineman |
| Supplier Product Name | 8 In. Heavy-Duty Long-Nose Pliers - Side-Cut |
| Manufacturer Name | Klein Tools, Inc. |
| Manufacturer Model No | D203-8N |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |