Klein 8" Insulated Long Nose Pliers With Side Cutter - Heavy-Duty Design - Reduces Risk Up To 1,000 Volts - Complies With IEC 900 And ASTMF 1505-94 Standards - Mfg #D203-8-INS
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27112134 |
| Manufacturer Part Number | D203-8-INS |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 4.6 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 0.95 lb |
| Width | 12.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Klein Tools |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 092644710339 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |