Vise-Grip 6" Needle Nose Pliers With Side Cutter - ProTouch Grips
- Machined jaws for maximum gripping strength
- Meets or exceeds ANSI specifications
- Cuts wire
- 6 In. long nose
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27112134 |
| Manufacturer Part Number | 2078216 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Blue |
| Material | Steel Alloy |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Jaw Capacity (In) | 2.75 in |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 6" |
| Thickness (In) | 0.38 in |
| Handle Length (In) | 7.00 in |
| Jaw Tip Size (In) | .25" |
| Depth | 2.3 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 0.55 lb |
| Width | 8.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Irwin |
| TAABAA | No |
| Pliers Type | Slip Joint |
| Application | Gripping, Holding |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 6 In. Long Nose Pliers |
| UPC Code | 038548028149 |
| Manufacturer Name | IRWIN |
| Manufacturer Model No | 2078216 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |