Vise-Grip 6" Long Nose Locking Pliers With Wire Cutter
- Ideal for tightening, clamping, twisting and turning
- Turn screw to adjust pressure and fit work
- Stays adjusted for repetitive use
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27112115 |
| Manufacturer Part Number | 1402L3SM |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Silver Metallic |
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Jaw Capacity (In) | 2.50 in |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Thickness (In) | 0.50 in |
| Weight (Lbs) | 0.70 lb |
| Jaw Tip Size (In) | 0.5" |
| Handle Length (In) | 4.00 in |
| Size In Inches | 6.00 in |
| Depth | 2.5 in |
| Height | 0.7 in |
| Weight | 0.7 lb |
| Width | 8.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Irwin |
| TAABAA | No |
| Electrician Tool Application | Other |
| Electrician Tool Type | Pliers |
| Pliers Type | Locking |
| Application | Holding, Twisting, Holding |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Vise-Grip 6 In. Long Nose Locking Plier |
| UPC Code | 038548014043 |
| Manufacturer Name | IRWIN |
| Manufacturer Model No | 1402L3SM |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |