Klein 9" High-Leverage Side-Cutting Pliers - Ultra-Durable Cutting Blades - Cuts ACSR, Bolts, Nails And Most Hardened Wire - Mfg #D2000-9NE
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27112117 |
| Manufacturer Part Number | D2000-9NE |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 4.7 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 1.7 lb |
| Width | 12.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Klein Tools |
| TAABAA | Yes |
| Manufacturer Name | KLEIN TOOLS INC. |
| FOB | No |
| UPC Code | 092644700828 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |