M8 Aftermarket Replacement Motor For First Co. - Used In 15HX, 18HX And 19HX Direct Expansion Fan Coil Units - Capacitor 3/370 - Motor Diameter 5.6" - 1/8 HP - 208/230 VAC - 2.5 Amp - 1,500 RPM - Open Ventilation - Two Speeds - DS Rotation - "A" Diameter 4.88 Inch - Horizontal Shaft Angle - Dual Shaft 6-1/2 x 1/2 x 6-1/2" - Mfg #OFC1004
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | OFC1004 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 1.1 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 9.0 in |
| Height | 8.3 in |
| Weight | 11.45 lb |
| Width | 22.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Century |
| TAABAA | No |
| Motor Size | 5.6" |
| Motor Speed | 2 |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |