M10 Replacement Motor For First Co. - Used In 24HX, 25HX, 30HX, 31HX And 24HXB Direct Expansion Fan Coil Units - Capacitor 5/370 - Motor Diameter 5.6" - 1/4 HP - 208/230 VAC - 2.1 Amp - 1,625 RPM - Two Speeds - DS Rotation - "A" Diameter 4-1/4" - Open Ventilation - Dual Shaft 7-3/4 x 1/2 x 7-3/4" - Mfg #M10
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | M10 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 2.1 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.1 in |
| Height | 7.7 in |
| Weight | 14.5 lb |
| Width | 22.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | First Co |
| TAABAA | No |
| Motor Size | 5.6" |
| Motor Speed | 2 |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |