M14 Motor For First Co. Aquatherm 2.0 Ton - For Use With HBC Series Fan Coil Units - Capacitor 5/370 - Motor Diameter 5.6" - 1/5 HP - 3 Speeds - DS Rotation - "A" Diameter 4-1/2" - 120 VAC - 2.5 Amp - 1,500 RPM - Open Ventilation - Dual Shaft 6-3/4 x 1/2 x 6-3/4" - Mfg #M14B
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | M14B |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 2.5 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.6 in |
| Height | 8.6 in |
| Weight | 13.8 lb |
| Width | 22.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | First Co |
| TAABAA | No |
| Motor Size | 5.6" |
| Motor Speed | 3 |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |