M5 Motor For First Co. Aquatherm 2.5 Ton - For Use With HBC Series Fan Coil Units - Capacitor 5/370 - Motor Diameter 5.6" - 1/12 HP - 120 VAC - 1.45 Amp - 1625 RPM - 3 Speeds - DS Rotation - "A" Diameter 4" - Open Ventilation - Dual Shaft 6-3/4 x 1/2 x 6-3/4" - Mfg #M5
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | M5 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 1.45 |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.7 in |
| Height | 8.7 in |
| Weight | 9.85 lb |
| Width | 18.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | First Co |
| TAABAA | Yes |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| Motor Size | 5.6" |
| Motor Speed | 3 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |