Motor For First Co. Aquatherm 2.5 Ton - For Use With HBC Series Fan Coil Units - 5/370 Capacitor Size - 1/4 HP - 120 VAC - 3.3 Amp - 1,625 RPM - Open Ventilation - Dual Shaft 7-1/2 x 1/2 x 7-1/2" - "A" Dimension 4" - DS Rotation - 3 Speeds - 5.0 Motor Diameter - For Horizontal Applications - Mfg #M24
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | M24 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 3.3 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.7 in |
| Height | 8.5 in |
| Weight | 12.7 lb |
| Width | 22.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | First Co |
| TAABAA | No |
| Motor Size | 5.0" |
| Motor Speed | 3 |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |