Fasco Condenser Fan Motor - 1 Speed - Permanent Split Capacitor - 1/4 HP - 208/230 VAC - 1.5 Amp - 1,625 RPM - Electrically Reversible - Shaft End Closed - Capacitor 5/370 - Thermally Protected - Open Ventilation - Sleeve Bearing - 5.6" Diameter - Motor Length 4" - Shaft 1/2 x 6" - All Angle Mount - Mfg #D783
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 71240124 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 1.5 |
| Country of Origin | THAILAND |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 15.4 in |
| Height | 6.1 in |
| Weight | 14.2 lb |
| Width | 5.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Fasco |
| Motor Size | 5.6" |
| Motor Speed | 1 |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| Manufacturer Model No | D783 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |