Fasco Replacement Motor For GE/Trane - OEM Replacement For Many GE And Trane Condensing Units - Permanent Split Capacitor - Capacitor 4/370 - "A" Dimension 3-1/4 - 1/8 HP - 208/230 VAC - 0.8 Amp - 1,650 RPM - Single Speed - CW Rotation - Totally Enclosed Ventilation - 5.6" Diameter - Motor Length 3-1/4" - Shaft 1/2 x 1-1/2" - Any Shaft Angle - Mfg #D895
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 71241750R |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 0.8 |
| Country of Origin | THAILAND |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.3 in |
| Height | 5.9 in |
| Weight | 10.2 lb |
| Width | 15.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Fasco |
| Motor Size | 5.6" |
| Ventilation / Accessory Type | Tot Enclosed |
| Motor Speed | 1 |
| Manufacturer Model No | D895 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |