Fasco Condenser Fan Motor - 1-Speed - 1/4 HP - 208/230 VAC - 1.7 Amp - 1,075 RPM - Electrically Reversible Rotation - Shaft-Up Or Horizontal Use - Motor Length 3-3/4" - Thermally Protected Cap Size 5/370 - Motor Diameter 5.6" - Shaft 1/2 x 6-1/2" - Shaft End Closed - Mfg #D7749
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 808556MVA-A13U |
| Specifications | |
|---|---|
| Voltage Rating | 208/230 Volt |
| Made in the USA | No |
| Amps | 1.7 |
| Country of Origin | THAILAND |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.9 in |
| Height | 5.9 in |
| Weight | 13.35 lb |
| Width | 13.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Fasco |
| TAABAA | No |
| Ventilation / Accessory Type | SE Closed |
| Motor Size | 5.6" |
| Motor Speed | 1 |
| Manufacturer Model No | D7749 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |