Fasco Condenser Motor - D917 - Used In Goodman 1.5 Thru 3.0 (CK, CKL And CPKE) Models - HP: 1/6 - 208/230 Volt - Amps: 1.0 - RPM: 1,075 - Speed: 1 - Diameter: 5-5/8" - Shaft Diameter: 1/2 x 6" - Capacitor: 370 / 5MFD - Reversible Rotation - A Dimension 3-3/4" - Totally Enclosed - Any Shaft Angle - Mfg #D917
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 71263551 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 1.0 |
| Country of Origin | THAILAND |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.8 in |
| Height | 5.8 in |
| Weight | 13.55 lb |
| Width | 13.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Ventilation / Accessory Type | Tot Enclosed |
| Brand | Fasco |
| Motor Speed | 1 |
| Motor Size | 5.6" |
| Manufacturer Model No | D917 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |