32 Oz Zep Commercial Grout Cleaner And Whitener - Highly Concentrated Acid - Industrial Strength - Cleans And Whitens Grout - Requires Little Or No Scrubbing - Ready To Use - 4 Pack
- For use on Floors only
- Cleans grout
- Whitens grout
- Professional Strength
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131805 |
| Manufacturer Part Number | ZU104632 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Coverage Area (Sq Ft) | 0.00 ft2 |
| Country of Origin | USA |
| Units Of Measurement Quantity | 32 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 3.4 in |
| Height | 9.8 in |
| Weight | 4.15 lb |
| Width | 3.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Application Method | Squirt, Squeeze |
| Brand | ZEP |
| TAABAA | Yes |
| Recommended Use | Clean Grout |
| Cleaner / Dispenser Form | Liquid |
| Useable Life | 3 Years |
| Package Contents | Liquid Cleaner |
| Area Usage | Indoor Only |
| Biodegradable | No |
| Cleaner/Dispenser Category | Bathroom |
| FOB | No |
| Quantity (Fl Oz) | 32.00 oz |
| Recommended Cleaning Method | Dilute With Water And Mop Up, Or Absorb With An Inert Dry Material And Place In An Appropriate Waste Disposal Container |
| UPC Code | 021709009897 |
| Scent | Mild |
| Stains | No |
| Surface Preparation Required? | No |
| Units Of Measurement (2) | Fluid Ounces |
| Supplier Product Name | Grout Cleaner |
| Manufacturer Name | Zep Inc. |
| Manufacturer Model No | ZU104632 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |