19 Oz Zep Commercial Oven And Grill Cleaner - Strong Professional Grade Formulation - Dissolves Tough Baked-On Grease - Powerful Gel Clings To The Surface -
- Residential appliances used in commercial/common area applications will not be covered under warranty
- Heavy Duty
- Dissolves tough baked on grease on contact
- Powerful foaming action
- Penetrates for a deep clean
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52152301 |
| Manufacturer Part Number | ZUOGC19 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Coverage Area (Sq Ft) | 0.00 ft2 |
| Country of Origin | USA |
| Units Of Measurement Quantity | 19 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.6 in |
| Height | 9.5 in |
| Weight | 6.32 lb |
| Width | 2.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | ZEP |
| TAABAA | Yes |
| Application Method | Spray |
| Useable Life | 2 Years |
| Cleaner/Dispenser Category | All Purpose |
| Recommended Cleaning Method | To Clean Oven And Grills |
| FOB | No |
| Recommended Use | To Clean Ovens And Grills |
| UPC Code | 021709012118 |
| Scent | Butyl Characteristic |
| Supplier Product Name | Heavy Duty Oven & Grill Cleaner |
| Manufacturer Name | Zep Inc. |
| Manufacturer Model No | ZUOGC19 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |