16 Oz Zep Commercial Lemon Furniture Polish And Cleaner - Professional Formula - Cleans, Shines And Polishes In One Step - Leaves Long Lasting Nonsmear Gloss - Non Returnable
- Leaves long lasting shine
- Cleans and polishes in one easy step
- Lemon scented
- Not for use on plexiglass, acrylic or leather
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131806 |
| Manufacturer Part Number | ZULFP16 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Units Of Measurement Quantity | 18 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.6 in |
| Height | 9.5 in |
| Weight | 2.25 lb |
| Width | 2.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | ZEP |
| TAABAA | Yes |
| Application Method | Spray |
| Chemical Care Form | Spray |
| Useable Life | 2 Years |
| Cleaner / Dispenser Form | Liquid |
| Biodegradable | No |
| Cleaner/Dispenser Category | Furniture |
| Package Contents | 18 Oz |
| FOB | No |
| UPC Code | 021709012125 |
| Quantity (Fl Oz) | 18.00 oz |
| Recommended Cleaning Method | Wipe Up |
| Recommended Use | Furniture Cleaner And Polish |
| Scent | Lemon |
| Stains | No |
| Surface Preparation Required? | No |
| Units Of Measurement (2) | Fluid Ounces |
| Weatherable | No |
| Supplier Product Name | Lemon Furniture Polish |
| Manufacturer Name | Zep Inc. |
| Manufacturer Model No | ZULFP16 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |
| Recommended Safety Equipment | Safety Glasses, Neoprene/Nitrile/Rubber Gloves Recommended, Use With Adequate Ventilation |