Sash Window Channel Balance - 27" Length - 9/16" Dia - 9 to 13 Lb - Medium Duty - Mfg #FA 2620 And 26B
- 27 in.
- Used to counter-weight the moving sash on single and double hung windows
- 9/16 In. diameter
- Holds windows from 9 to 13 lb
- Medium duty
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181601 |
| Manufacturer Part Number | 504312 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Mill |
| Material | Mixed |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 27" |
| Width (In) | 0.56 in |
| Length (In) (2) | 27.00 in |
| Size (2) | 27" |
| Depth | 27.1 in |
| Height | 1.05 in |
| Weight | 0.56 lb |
| Width | 1.95 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Bushing Type | Medium Duty |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 049793396211 |
| Package Quantity | 1 |
| Type | Single Or Double Hung Sash Windows |
| Package Contents | 1 Balance |
| FOB | No |
| Window Hardware Category | Guide |
| Supplier Product Name | Window Counter Channel Balance, 26 In. |
| Manufacturer Model No | 504312 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |