29" Sash Window Channel Balance - For 16 To 23 Lb Sash Windows - 9/16" Width - Mfg #FA 2830 And 28C
- 5/8 In. Wide Hung Window Balance
- Block and Tackle Leverage
- High tension steel spring is heat treated
- Aluminum Channel Housing
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181601 |
| Manufacturer Part Number | 868150 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Color / Finish | Aluminum |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 29" |
| Width (In) | 0.56 in |
| Length (In) (2) | 29.00 in |
| Size (2) | 0.56 |
| Depth | 29.6 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.45 lb |
| Width | 1.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Type | Channel |
| UPC Code | 049793386854 |
| Package Contents | 1 Sash Balance |
| FOB | No |
| Hardware Type | Block & Tackle |
| Window Hardware Category | Other |
| Required Installation Equipment | Other |
| Supplier Product Name | 29 In. Sash Window Channel Balance |
| Manufacturer Model No | 868150 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |