Sash Window Channel Balance - 17" Length - 9/16" Dia - 12 To 14 Lb - Medium-Heavy Duty - Mfg #FA 1630 And 16C
- Sash Window Channel Balance
- 17" Length
- 9/16" Dia
- 12 To 14 Lb
- Medium
- Heavy Duty
- Mfg #FA 1630 And 16C
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181601 |
| Manufacturer Part Number | 504302 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Mill |
| Material | Mixed |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 17" |
| Width (In) | 0.56 in |
| Length (In) (2) | 17.00 in |
| Size (2) | 17" |
| Depth | 2.15 in |
| Height | 1.15 in |
| Weight | 0.37 lb |
| Width | 16.95 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Bushing Type | Medium-Heavy Duty |
| Brand | HRP |
| UPC Code | 049793396112 |
| Package Quantity | 1 |
| Type | Single Or Double Hung Sash Windows |
| Package Contents | 1 Balance |
| Window Hardware Category | Guide |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 17 in. Sash Window Channel Balance |
| Manufacturer Model No | 504302 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |