26" Sash Window Channel Balance - For 15 To 19 Lb Sash Windows - 9/16" Width - Mfg #FA 2530 And 25C
- Metal Construction
- Length: 26 In.
- 9/16 In. x 5/8 In.
- Refer to installation instructions for proper selection of top and bottom guide shoes
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181601 |
| Manufacturer Part Number | 868045 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Mill |
| Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 26" |
| Width (In) | 1.00 in |
| Length (In) (2) | 26.00 in |
| Size (2) | 26" |
| Depth | 2.45 in |
| Height | 0.85 in |
| Weight | 0.615 lb |
| Width | 26.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Type | Channel |
| UPC Code | 049793395016 |
| Package Contents | 1 Channel Balance |
| FOB | No |
| Window Hardware Category | Guide |
| Supplier Product Name | 26 In. Channel Balance |
| Manufacturer Model No | 868045 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |