Sash Window Channel Balance - 16" Length - 9/16" Dia - 6 to 10 Lb - Medium Duty - Mfg #FA 1520 And 15B
- Used to counter-weight moving sash
- For use one single and double hung windows
- Fits a 9/16 x 5/8 in. channel
- Easy To Install
- Medium duty
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52131600 |
| Manufacturer Part Number | 504300 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Mill |
| Material | Mixed |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 16" |
| Size (2) | 16" |
| Width (In) | 0.56 in |
| Length (In) (2) | 16.00 in |
| Depth | 2.6 in |
| Height | 1.2 in |
| Weight | 0.345 lb |
| Width | 17.05 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Bushing Type | Medium Duty |
| TAABAA | Yes |
| Brand | HRP |
| UPC Code | 049793396099 |
| Package Quantity | 1 |
| Type | Single Or Double Hung Sash Windows |
| Package Contents | 1 Balance |
| Window Hardware Category | Guide |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 16 in. Sash Window Channel Balance |
| Manufacturer Model No | 504300 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |