Channel Window Balance (Overhead) - 27-1/4"L - 9/16" Dia - 17 to 22 Lb - Mfg #FC 183
- Used to counter-weight moving sash
- 27 In. length
- Fits a 9/16 x 5/8 in. channel
- Holds from 17 to 22 lbs
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181601 |
| Manufacturer Part Number | 504324 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Mill |
| Material | Mixed |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 27-1/4" |
| Width (In) | 0.63 in |
| Length (In) (2) | 27.25 in |
| Size (2) | 27-1/4" |
| Depth | 1.95 in |
| Height | 1.1 in |
| Weight | 0.65 lb |
| Width | 27.15 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Type | Double Hung Windows Sash Windows |
| UPC Code | 049793396334 |
| Package Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Window Balance |
| Window Hardware Category | Guide |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 27-1/4 In. Channel Window Balance (Overhead) |
| Manufacturer Model No | 504324 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |