Channel Window Balance (Overhead) - 23-1/4"L - 9/16" Dia - 14 to 20 Lb - Mfg #FC 163
- Used to counter-weight moving sash
- For use one single and double hung windows
- Fits a 9/16 x 5/8 in. channel
- Easy To Install
- Holds 14 to 20 lb
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181601 |
| Manufacturer Part Number | 504323 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Mill |
| Material | Mixed |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 23-1/4" |
| Width (In) | 0.56 in |
| Length (In) (2) | 23.25 in |
| Size (2) | 23.25 |
| Depth | 2.05 in |
| Height | 0.9 in |
| Weight | 0.525 lb |
| Width | 25.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | HRP |
| Package Quantity | 1 |
| UPC Code | 049793396327 |
| Type | Double Hung Windows Sash Windows |
| Package Contents | 1 Balance |
| Window Hardware Category | Guide |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 23-1/4 in. Channel Window Balance (Overhead) |
| Manufacturer Model No | 504323 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |