White Return Air Filter Grille - 1/2" Spacing - Adjustable Hinge Points - Stamped Steel Construction - Duct Size 14 x 14" - Face Size 15-3/4 x 15-3/4"
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101505 |
| Manufacturer Part Number | 253182 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Material | Stamped Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth (In) (2) | 1.63 in |
| Shape (2) | Square |
| Depth | 18.4 in |
| Height | 2.0 in |
| Weight | 4.3 lb |
| Width | 18.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Grille Use Location / Type | Filter |
| TAABAA | No |
| Duct Type | 14 x 14" |
| Type | Return Air Filter |
| FOB | No |
| Register, Grille, Or Diffuser | Grille |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |