White Return Air Grille - 1/2" Spacing - Stamped Steel Construction - Also Used As Bath Exhaust Grille - Duct Size 10 x 6" - Face Size 11-3/4 x 7-3/4"
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101505 |
| Manufacturer Part Number | 253175 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Material | Steel Construction |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth (In) (2) | 0.19 in |
| Shape (2) | Rectangle |
| Depth | 7.6 in |
| Height | 0.4 in |
| Weight | 0.95 lb |
| Width | 11.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | American Metal Products |
| Grille Use Location / Type | Return |
| TAABAA | No |
| Duct Type | 10 x 6" |
| Type | Sidewall Or Return Air Grille |
| FOB | No |
| UPC Code | 095029830462 |
| Register, Grille, Or Diffuser | Grille |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |