Robertshaw Automatic Pilot Re-Light Kit - 24 Or 120 VAC - Use On Rooftop Heating Equipment, Water Heaters, Boilers And Other Applications - Hardware Included To Replace Similar Type Modules - Mfg #785-001
- Used where pilot outage problems may occur High voltage output: 15 kV minimum Electrical rating: 24/117VAC, 0.1A Ambient temperature range: -40F to +185F Spark gap: 1/8"
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101833 |
| Manufacturer Part Number | 785-001 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Voltage Rating | 24/120 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 3.4 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 0.4 lb |
| Width | 7.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Robertshaw |
| TAABAA | Yes |
| Supplier Product Name | 785-001 Automatic Pilot Re-Light Kit |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | JOHNSTONE SUPPLY CO |
| UPC Code | 662013634032 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |