Robertshaw Intermittent Pilot Ignition System - 24 Volt - Flame Rectification Type - 1/2" Inlet, 3/4" Outlet - Replaces Standing Pilots On Natural Gas Furnaces And Appliances - No Pilot Relocation Needed - Mfg #712-017
- Pilot ignition kit complete with valve and module
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101833 |
| Manufacturer Part Number | 712-017 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.1 in |
| Height | 4.8 in |
| Weight | 4.7 lb |
| Width | 9.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Robertshaw |
| TAABAA | Yes |
| Supplier Product Name | ROBERTSHAW PILOT IGNITION SYSTEM |
| Manufacturer Name | JOHNSTONE SUPPLY CO |
| FOB | No |
| UPC Code | 662013630188 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |