Created for the rigorous demands of everyday living. Our best–value proposition with optional quick–install supply lines for fast installation and maximum return on investment. We support Cornerstone® with our ten–year limited warranty.
- chrome finish is highly reflective for a mirror–like look that works with any decorating style
- complies with Americans with Disabilities Act (ADA) specifications
- 10 year limited warranty
Product Specifications
- water usage: 2.5 gpm (9.5 L/min) max.
Cycling Valve Trim - Mfg #40316C
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181810 |
| Manufacturer Part Number | 40316C |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.1 in |
| Height | 3.4 in |
| Weight | 2.8 lb |
| Width | 6.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Cleveland Faucet Group |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 810475005482 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | Yes |