Intermatic Spring-Wound Time Switch - 15 Minute - Inductive: 20 Amp Each Pole (240 VAC) - Double Pole Single Throw - Plastic Switch Plate - Mfg #FF415M
- Time limits of 5, 15, 30 and 60 minutes and 2, 4, 6, and 12 hours available
- Hold feature allows user to override the automatic shut-off function for extended use of the load as required
- Rugged time dial plate takes the abuse encountered in commercial environments
- Time saving up front terminal connections with teeter type terminals
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39121523 |
| Manufacturer Part Number | FF415M |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Gray/Plastic |
| Color Family | Grays |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amperage | 20 A |
| Country of Origin | TUNISIA |
| Maximum Voltage | 277 V |
| Minimum Voltage | 125 V |
| Wattage | 2,500 W |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.9 in |
| Height | 2.2 in |
| Weight | 0.65 lb |
| Width | 5.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Intermatic |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 078275184343 |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 15 Minute Commercial Spring Wound Timer No Hold |
| Manufacturer Name | Intermatic Inc. |
| Manufacturer Model No | FF415M |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |