Intermatic Spring-Wound Time Switch - 30 Minute - Inductive: 20 Amp (125 VAC) - 10 Amp (250 VAC) - Motor: 1 HP (125 VAC) - 2 HP (250 VAC) - Single Pole Single Throw - Plastic Switch Plate - Mfg #FF30MD89
- Operates bathroom fans, lights, whirlpools and whole house fans
- 30 minute auto shut off timer
- Replaces any standard wall switch
- Commercial brush metal look faceplate
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39122208 |
| Manufacturer Part Number | FF30MD89 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Housing Material | Metal |
| Color Family | Grays |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TUNISIA |
| Amperage | 20 A |
| Maximum Voltage | 125 V |
| Minimum Voltage | 125 V |
| Wattage | 2,500 W |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth (In) (2) | 3.00 in |
| Height (In) (2) | 2.25 in |
| Width (In) | 4.75 in |
| Depth | 3.0 in |
| Height | 2.2 in |
| Weight | 0.45 lb |
| Width | 5.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Intermatic |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 078275110564 |
| FOB | No |
| Electronic | Yes |
| Indoor Or Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Package Contents | 1 Spring Wound Timer |
| Programmable | No |
| Setting Control | Mechanical |
| Timer Functions | Time Limits Of 5,10,15,20,25 And 30 Minutes |
| Timer Power Source | Hard Wired |
| Timer Type | Consumer |
| Waterproof | No |
| Supplier Product Name | 30-Minute Spring Wound Timer |
| Manufacturer Name | Intermatic Inc. |
| Manufacturer Model No | FF30MD89 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | Yes |
| CSA Certified (2) | Yes |