Intermatic 24-Hour Time Clock - Double Pole Single Throw - Outdoor Rain-Tight Case - 125 Volt (Up To 40 Amp) - 1 To 12 On/Off Operations Per Day With 1-Hour Minimum On/Off Times - One "On" And One "Off" Tripper Included - Mfg #T103R
- Allows 1-12 on/off operations per day with minimum on/off times of 1 hour
- For electrical loads up to 40 A
- Manual override
- Includes one set of on and off trippers
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39121523 |
| Manufacturer Part Number | T103R |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Grays |
| Color Family | Grays |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amperage | 40 A |
| Country of Origin | MEXICO |
| Maximum Voltage | 125 V |
| Minimum Voltage | 125 V |
| Wattage | 5,000 W |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth (In) (2) | 3.00 in |
| Height (In) (2) | 7.75 in |
| Width (In) | 5.00 in |
| Depth | 6.5 in |
| Height | 4.0 in |
| Weight | 5.0 lb |
| Width | 10.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Intermatic |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 078275020061 |
| Electronic | No |
| FOB | No |
| Hardwired Or Pre-Wired With Plug Connector | Hardwired |
| Indoor Or Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Package Contents | Timer, Instructions |
| Programmable | Yes |
| Setting Control | Mechanical |
| Timer Functions | 1 To 12 On/Off Operations Each Day |
| Timer Power Source | Electricity |
| Timer Type | Industrial |
| Waterproof | Yes |
| Supplier Product Name | 24 Hour Heavy Duty Mechanical Time Switch Steel Enclosure for Outdoor Use |
| Manufacturer Name | Intermatic Inc. |
| Manufacturer Model No | T103R |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |
| CSA Certified (2) | Yes |