Fasco Replacement Motor For Heil/Quaker - 1/6 HP - 1 Speed - 1,100 RPM - 230/208 VAC - PSC - 5/370 Capacitor - Motor Diameter 5.1" - .99 Amp - "A" Diameter 3-7/8 - Any Shaft Angle - Totally Enclosed - REV Rotation - 1/2 x 2-1/8" Shaft - Motor Length 3-7/8" - Replaces Heil/Quaker, TempStar And Others - Mfg #690
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 71870010R |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 0.99 |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.3 in |
| Height | 5.1 in |
| Weight | 10.95 lb |
| Width | 10.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Ventilation / Accessory Type | Tot Enclosed |
| Brand | Fasco |
| Motor Size | 5.1" |
| Motor Speed | 1 |
| Manufacturer Model No | D1071 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |