Fasco GE/Trane Condenser Motor - Capacitor 5/370 - Motor Diameter 5.0" - Single Speed - 1/8 HP - 230 VAC - 1.1 Amp - 1,550 RPM - Motor Diameter 5.0" - Single Speed - CW Rotation - "A" Diameter 3-1/4 - Shaft: 1/2 x 3 - Shaft End Closed - Any Shaft Angle - Open Ventilation - Thermally Protected - General Replacement For Many GE/Trane Apartment Condensers - Mfg #OTR4513
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 71840010 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 1.1 |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.7 in |
| Height | 5.2 in |
| Weight | 9.9 lb |
| Width | 10.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Ventilation / Accessory Type | SE Closed |
| TAABAA | Yes |
| Brand | Century |
| Motor Size | 5.0" |
| Motor Speed | 1 |
| Manufacturer Model No | D1050 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |