Deflect-O Rectangle To Round Transition - For Use With Over-The-Range Microwaves - 3-1/4L x 10W x 7" Dia
- All galvanized steel, rolled edges for safety
- Sizes to fit any duct
- Used in kitchen venting
- Easy hard pipe venting solution
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101503 |
| Manufacturer Part Number | DGT37 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Silver |
| Material | Galvanized Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CANADA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 7" Round To 3-1/4" x 10" |
| Depth | 11.3 in |
| Height | 8.0 in |
| Weight | 0.9 lb |
| Width | 7.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Deflect-O |
| TAABAA | Yes |
| Ventilation / Accessory Type | Accessory |
| Package Contents | Transition |
| FOB | No |
| UPC Code | 079916199894 |
| Supplier Product Name | 7 In. Round Transition |
| Manufacturer Name | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Model No | DGT37 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |