Deflect-O 8' Aluminum Dryer Vent Kit - Contains 5-Ply Flexible Pure Aluminum Duct - White Wide Mouth PVC Hood With Built-In Bird Guard - 11" Rigid Aluminum Pipe - 4" Diameter - Includes Two Plastic Ratchet Clamps
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101503 |
| Manufacturer Part Number | RK8WF |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.3 in |
| Height | 5.8 in |
| Weight | 2.1 lb |
| Width | 11.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Deflect-O |
| TAABAA | Yes |
| Manufacturer Name | Deflecto |
| FOB | No |
| UPC Code | 079916600239 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |