Deflect-O 90 Aluminum Dryer Venting Elbow - 4" Diameter
- 4 In. diameter, aluminum
- Fully adjustable from 0 to 90 degrees
- Fire Resistant
- Ideal for dryer and bathroom venting
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141919 |
| Manufacturer Part Number | DE904 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Silver |
| Fitting Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Working Temperature Range | 0 F - 470 F |
| Flue Elbow Angle | 90 |
| Country of Origin | 0 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Fitting Size | 4" x 90? |
| Depth | 12.1 in |
| Height | 4.3 in |
| Weight | 0.4 lb |
| Width | 7.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Deflect-O |
| TAABAA | No |
| Adjustable | Yes |
| Fitting Name | Elbow |
| Vent Type | All-Fuel Vent |
| FOB | No |
| UPC Code | 079916200163 |
| Supplier Product Name | 4 In. 90 Degree Aluminum Elbow |
| Manufacturer Name | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Model No | DE904 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |