Cleveland Faucet Group Ceramic Disc Cycling Cartridge - For Pressure Balancing Tub-Shower Valves - 40 mm - 3-1/8" Length - Mfg #40069
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181800 |
| Manufacturer Part Number | 40069 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1.6 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 0.5 lb |
| Width | 3.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Application | Tub/Shower |
| Brand | Cleveland Faucet Group |
| TAABAA | No |
| Fits Faucet Brand | Cleveland Faucet Group |
| Handle Type | Hot/Cold |
| Type | Ceramic cartridge |
| FOB | No |
| UPC Code | 810475005659 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |