ArmFlo E11.2 Circulator Pump - 1/6 HP - Single Phase, 120 Volt - Permanently Lubricated Bearings - Cast Iron Body - Hot And Chilled Water Recirculation - Connection Flanged 1 To 1-1/2" - 8-1/2" Flange To Flange - 49 GPM At 1' - Max Head 29' At 1 GPM - Replaces Old Model E11, B&G PL45, Grundfos UP43-75 And Taco 0013 - Mfg #182202-651
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40151504 |
| Manufacturer Part Number | 180200-651 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Voltage Rating | 115 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.4 in |
| Height | 5.7 in |
| Weight | 15.55 lb |
| Width | 9.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Pump Type | ArmFlo E11.2/Closed |
| Connection Type | Flanged 1 To 1-1/2" |
| Brand | Armstrong |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 672807020552 |
| Manufacturer Name | Armstrong |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |