Armstrong 3/4 HP Circulator Pump Motor - 1,750 RPM/115/208/230V/1/60Hz - Motor Shaft: 5/8" Connects To Pump Shaft: 1/2" - Used On Armstrong 2b1050, S-57, H-54, H-64, H-66 - Replaces B&G Model 111047, 60-14, 60-16, 60-18 Pd37 - Mfg #811757-002
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 811757-002 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Voltage Rating | 115/208/230 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14.6 in |
| Height | 10.2 in |
| Weight | 31.71 lb |
| Width | 9.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Armstrong |
| Series Type | 5-54,H-64,H-66 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |