Armstrong S-25 Circulator Pump - 1/12 HP - Single Phase, 115 Volt - Cast Iron Volute - Does Not Include Flanges - Replaces B&G Series 100 - Mfg #174031MF-013
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40151504 |
| Manufacturer Part Number | 174031-013 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Voltage Rating | 115 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14.1 in |
| Height | 6.2 in |
| Weight | 20.95 lb |
| Width | 8.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Armstrong |
| Connection Type | Flanged 3/4 To 1-1/2" |
| Brand/Model Compatibility | Replaces B&G Series 100 |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 672807036461 |
| Pump Type | S-25 Circulator Pump |
| Manufacturer Name | S-25 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |