Armstrong Flanged Astro 225SSU - Armstrong Flanged Circulator Pump - Astro-230SS/Open System - model 110223-310 - Stainless Steel Volute - 115 Volts - Water Lubricated - Flanged 1/2 to 1-1/4 - 6 Flange To Flange - 14 GPM @ 1 - 12.25 Max Head 1 GPM - Mfg #110223-310
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40151504 |
| Manufacturer Part Number | 110223-310 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Voltage Rating | 115 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.0 in |
| Height | 6.0 in |
| Weight | 7.0 lb |
| Width | 5.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Armstrong |
| TAABAA | No |
| Pump Type | Astro 225SSU/Open |
| Connection Type | Flanged 1/2 To 1-1/4" |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |