Armstrong 3/4 HP Circulator Pump - Volute Not Included - Universal Installation For Heating (Cast Iron) Or Domestic Hot Water Circulation (Bronze) - Includes Impeller And Viton Seal Kit (High Temperature, Up To 300F) - 120/208/230 Volt - Fits Raypak, Teledyne, Laars And Lochinvar - Mfg #2B1050ABLV Or 110108-717
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40151510 |
| Manufacturer Part Number | 2B1050ABLV Or 110108-717 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Voltage Rating | 120/208/230 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.3 in |
| Height | 11.5 in |
| Weight | 41.3 lb |
| Width | 18.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand/Model Compatibility | Fits Raypak, Teledyne Laars And Lochinvar |
| Connection Type | Use Existing Volute |
| TAABAA | Yes |
| Brand | Armstrong |
| UPC Code | 672807017071 |
| Pump Type | Raypak 3 Less Volute |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |