5" White Wall Protector "Pkg Of 5" - Self-Adhesive Back - Paintable - Textured Finish
- Door Stop and Wall Protector
- Ideal For Covering Damaged Walls
- Natural white color
- Paintable and self adhesive
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162804 |
| Manufacturer Part Number | 807849 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Vinyl |
| Color / Finish | White |
| Finish | Textured |
| Bumper Material | Vinyl |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 5" |
| Width (In) | 5.00 in |
| Depth (In) (2) | 5.00 in |
| Depth | 5.0 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.6 lb |
| Width | 5.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 5 |
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 049793381361 |
| Door Hardware Category | Guard |
| Magnetic (2) | No |
| Bumper Use | Vanity Doors |
| Attachment Method (2) | Self-Adhesive |
| FOB | No |
| Type Of Door | Entry |
| Package Contents | 5 Protectors |
| Supplier Product Name | 5 In. Pure White Wall Protector (Pkg Of 5) |
| Manufacturer Model No | 807849 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |