Textured Wall Protector "Pkg Of 5" - Ivory - 3-1/4" - Self-Adhesive Back - Paintable
- Door Stop and Wall Protector
- Ideal For Covering Damaged Walls
- Natural Off White Color
- Paintable and self adhesive textured finish
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162804 |
| Manufacturer Part Number | 807845 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Ivory |
| Material | Vinyl |
| Finish | Textured |
| Bumper Material | Vinyl |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 3-1/4" |
| Width (In) | 3.25 in |
| Depth (In) (2) | 3.25 in |
| Depth | 3.3 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.25 lb |
| Width | 3.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Package Quantity | 5 |
| UPC Code | 049793381033 |
| Door Hardware Category | Guard |
| Magnetic (2) | No |
| Bumper Use | Vanity Doors |
| Attachment Method (2) | Self-Adhesive |
| FOB | No |
| Type Of Door | Entry |
| Package Contents | 5 Protectors |
| Supplier Product Name | 3-1/4 In. Navajo White Wall Protector |
| Manufacturer Model No | 807845 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |