Handy-Shield Waste Disposal Cover For Badger Models 1 And 5 - Designed To Fit Badger 1 & 5 And Maintenance Warehouse 1/3 & 1/2 HP - ADA Compliant 4.19.4 - Meets All Plumbing, Fire And Building Codes - ASTM E84 And ASME 18.9
- Meets ADA compliance
- Fire rated class "A" material
- Easy To Install
- Fits badger 1 & 5 models and most others
- 100% Anti microbial and anti fungal pvc
- Tamper resistant snap fasteners included
- Full length Velcro
- Meets ASTM E-84
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 76121502 |
| Manufacturer Part Number | 3071wd-n |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | PVC |
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Overall Depth (In) | 8.00 in |
| Overall Height (In) | 12.00 in |
| Overall Width (In) | 8.00 in |
| Depth | 0.0 yd |
| Height | 0.0 yd |
| Weight | 0.77 lb |
| Width | 0.0 yd |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Handy-Shield |
| Package Quantity | 1 |
| FOB | No |
| Impact Resistant | Yes |
| Insulated | Yes |
| Supplier Product Name | ADA Waste Disposal Cover White |
| Manufacturer Name | Handy-Shield Specialty Products Inc |
| Manufacturer Model No | 3071wd-n |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |
| ANSI Standards | A117.1 |