Plumberex Trap Gear Under Lav Protector - Insulates Drain And Supply Lines Under Lavatories To Protect Persons Confined To Wheelchairs - Slim Design To Fit Snug On 1-1/4" Drain Pipe - Installs Easily With Velcro Or Optional Snap Fasteners - Soft PVC With Smooth High Gloss Antimicrobial Finish - White - ADA Compliant 4.19.9 - Meets All Plumbing, Fire And Building Codes - ASTM E84 And ASME 18.9 - Code Requires Covering P-Trap Drain And Both Hot & Cold Water Supplies, Don't Get Caught Only Covering Hot Water Supply - Mfg #396W
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30140000 |
| Manufacturer Part Number | 2004W |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 13.0 in |
| Height | 15.0 in |
| Weight | 0.8 lb |
| Width | 5.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Plumberex |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |