5 Quart Sharps Container - 11H x 10-3/4W x 4-3/4"D - Transparent Red Container - Horizontal Drop Maximizes Use Of Container Volume - SharpStar Lid Design Minimizes The Potential For Overfill By Stopping In The "Full" Position When It Reaches Maximum Capacity - Expanded Disposal Opening To Safely Accept Large Sharps - Use As A Stand-Alone Unit Or With 675735 Mounting Bracket - Mounting Bracket And 675735 Hardware Sold Separately - Made In USA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47121709 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Capacity | 5 Quart |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.7 in |
| Height | 12.1 in |
| Weight | 1.5 lb |
| Width | 4.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Unimed |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |