Seasons Standard-Duty Plastic Toilet Seat - Significantly Thicker Seat Than The Competition - Similar Thickness Throughout, Not Cored-Out To Provide Additional Comfort To Residents And Guests - Elongated - Open Front - White - Plastic Hinge And Bolts
- Season's® Plastic Toilet Seat
- White Plastic Seat
- Elongated
- Slow Close And Quick Release
- Beveled Lid
- Mfg #TSPLH0010-SCQR
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181603 |
| Manufacturer Part Number | 568700 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Hinge Material | Plastic |
| Toilet Seat Material | Plastic |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Bolt Spread (In) | 5.50 in |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Toilet Seat Shape | Elongated |
| Toilet Bowl Shape | Elongated |
| Depth | 2.7 in |
| Height | 19.5 in |
| Weight | 5.75 lb |
| Width | 14.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Seasons |
| Type Of Hinge | Standard |
| Tools Or Other Items Required For Assembly | Flat Head Screwdriver |
| Toilet Seat Style | Standard Toilet Seat |
| Open Front | No |
| Heated | No |
| Package Contents | Toilet Seat And Instructions |
| Slow Close Feature | No |
| FOB | No |
| UPC Code | 721015390688 |
| Supplier Product Name | Plastic Elongated Toilet Seat |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |