Seasons Slow-Close Plastic Seat With Quick-Change Feature - Closed Front - Save Time With Seat Replacement With Push-Button Hinge Release - Slow-Close Hinge Eliminates Slamming - Standard-Duty - Premium Features At Value Price - Elongated
- Elongated plastic toilet seat with cover
- Slow close
- Quick removal
- Closed front
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181603 |
| Manufacturer Part Number | 189827 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Toilet Seat Material | Plastic |
| Hinge Material | PP |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Bolt Spread (In) | 5.50 in |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Toilet Seat Shape | Elongated |
| Toilet Bowl Shape | Elongated |
| Depth | 19.68 in |
| Height | 2.76 in |
| Weight | 4.03 lb |
| Width | 14.76 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Tools Or Other Items Required For Assembly | Screw Driver |
| TAABAA | No |
| Type Of Hinge | Quick Change |
| Brand | Seasons |
| UPC Code | 721015362159 |
| Toilet Seat Style | Standard Toilet Seat |
| Open Front | No |
| Heated | No |
| Package Contents | Toilet Seat With Cover |
| FOB | No |
| Slow Close Feature | Yes |
| Supplier Product Name | Elongated Plastic Toilet Seat, Slow Close, Quick Removal, White |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |